Konstnärer

Klicka på varje konstnär för att komma vidare till respektive hemsida. Konstnärernas egna hemsidor öppnas i ett nytt fönster. De medlemmar som inte har hemsida länkat kan ni kontakta via deras mail eller telefon.

Ingmar Aldenhov

Dalköpinge
Strandväg 10
231 32 Trelleborg
0705 51 87 04

Annika Andersson

Einar Hansens Esplanad 51
211 13 Malmö
0706 58 46 88
annika.1960@live.se

Monica Andersson

Stenkällevägen 77 B
212 33 Malmö
0730 31 79 46
musikobild@gmail.com

Tina Apelgren

Spovgränd 2
239 42 Falsterbo
0709 71 68 26
tinaapelgren@gmail.com

Lena Babiker Mattsson

Rödhakevägen 8
231 70 Anderslöv
0410 266 86
lena100art@hotmail.com

Sofia Bennrup

Poppelgatan 28 A
213 62 Malmö
0736 77 33 84
sofia_bennrup@hotmail.com

Johan Blomdell

Västervångsgatan 1
239 40 Falsterbo
0703 60 66 00
johanblomdell@hotmail.com

Victoria Boysen

Gabriel Jönssonsgatan 1 B
211 49 Malmö
0704 33 20 13
vb.konst@gmail.com

 

Therese Carnemalm

Velandergatan 112
215 65 Malmö
0702 56 36 06
therese@carnemalm.se

Monica Cohn

Sergels väg 11 A
217 57 Malmö
0702 35 43 70
monicacohn.sweden@gmail.com

Susanne Dagsberg

Rödkullastigen 7 A
214 57 Malmö
0703 54 14 57
susanne@dagsberg.com

Rune Deltner

Baldringegatan 102
216 22 Malmö
040 16 13 73
rune.deltner@hotmail.com

Klara Edstrand

Västervångsgatan 1
239 40 Falsterbo
0733 58 97 73
info@klaraplusjohan.com

Rolf Engfelt

Gamla gatan 4
216 12 Malmö
0705 15 95 44
rolf.engfelt@telia.com

Camilla Eriksson

Falsterbovägen 1 B
235 35 Vellinge
0708 43 44 17
camilla@artbycamilla.se

Astrid Gate Stiernblad

Markievägen 362-95
231 73 Anderslöv
0703 67 51 14
astrid@astridgate.se

Birgitta Godlund

Blåeldsvägen 20
231 75 Beddingestrand
0700 390270
birgitta.godlund@estesio.com

Monica Holmquist

Furugatan 10
233 64 Bara
0706-502026
monica@monicaholmquist.se

Anita Holmqvist

Kilian Zollsgatan 11 B
217 56 Malmö
0706 454242
keramiker@telia.com

Alexius Huber

Ljungsätersvägen 31 C
236 41 Höllviken
0703 75 53 88
alexius.huber@telia.com

Hans Janstad

Kryssgränd 3
231 93 Trelleborg
0708 58 78 75
ulla.janstad@icloud.com

Git Johansson Lindgren

V. Rönneholmsvägen 76 A
217 41 Malmö
0760 20 85 10
git@loupfilm.se

Hans Johnfors

Marsvinsholm, Elinehof
271 93 Ystad
0702 404895
hans.johnfors@hotmail.com

Barbara Johnson Kihlman

Orkidévägen 14
231 31 Trelleborg
0706 93 91 48
barbara@bjlark.se

Gunvor Lantz

Spelmansgatan 76p
215 79 Malmö
0706 994774
gunvor.lantz@tele2.se

Brigitte Linde

Kråkbärsvägen 10
236 42 Höllviken
040 45 48 38
brigitte@brigittelinde.com

Ursula Matl

Nordlinds väg 96 C
217 73 Malmö
040 91 41 96
ursulamatl@hotmail.com

Birgitta Nelson Clauss

Gottåkravägen 19
236 41 Höllviken
0705 451496
nelson.clauss@telia.com

Ingeborg Nilsson-Sjöberg

Kristianstadsgatan 37 A
214 35 Malmö
040 611 28 09
ingeborgnilssons@gmail.com

Marianne Nordström

Örnvägen 20
239 32 Skanör
040 47 26 25
mariannenordstrom@telia.com

Ellen Odin

Lönegårdsvägen 7, Arrie
235 94 Vellinge
040 44 21 77
ellenodin@hotmail.com

Cornelis Ooms

S. Åby 291
231 97 Klagstorp
0737 41 81 88
cornelisooms@hotmail.com

Susanne Persson

Uppsalagatan 22
214 29 Malmö
0737 55 20 88
susanne@astudiovision.com

Anita Philipson

Rådjursvägen 13
236 41 Höllviken
040 45 21 58
anitaphilipson@telia.com

Kristina Plato

Månstigen 15
236 42 Höllviken
0706 586003
kristina@ateljeplato.se

Sven-Ingvar Richthoff

Hakvingegatan 25
230 44 Bunkeflostrand
040 16 21 35
sven-ingvar.richthoff@ownit.nu

Anna Sandberg

Gångvägen 2
235 99 Vellinge
0705 72 73 01
anna@anna-sandberg.nu

Leila Schüller

Jullovsvägen 25
224 67 Lund
046 12 54 60
leila.schyller@icloud.com

Bitte Schönström-Selbman

Ljungvägen 24
236 38 Höllviken
040 45 52 16
bittewilly@telia.com

Berit Skog-Åberg

Gottåkravägen 39
236 41 Höllviken
0769 33 16 77
berit.skog.aberg@gmail.com

Eva Strinnö

Södra Åby Stationsväg 6-0
231 97 Klagstorp
0760 84 96 06
eva.strinno@gmail.com

Tomasz Striner

Solgatan 28 D
212 20 Malmö
0707 14 21 95
tomasz.striner@sandbacken.se

Dick Thellmark

Tremansvägen 12
236 36 Höllviken
0704 663615
dthellmark@gmail.com

Margareta Tomner

Köpenhamnsvägen 43 A
217 71 Malmö
0731 81 72 90
m_tomner@hotmail.com

Kerstin Torssell

Strölandvägen 8
235 99 Vellinge
0706 10 13 24
kerstin.torssell@telia.com

Henrik Ullebo

Hallongatan 5
233 35 Svedala
0705 62 08 19
henrik.ullebo@gmail.com

Ingrid Wallin

Kylievägen 115-0
231 98 Klagstorp
0730 59 67 03
walliningrid15@gmail.com

Anette Widman Knutsson

Nötesjö bygata 21
233 91 Svedala
040 48 32 39
anette.widman.knutsson@gmail.com

Marianne Ågren

Erikstorpsgatan 24
217 54 Malmö
0739 74 92 23
marianneagren@hotmail.se

Ansök om medlemsskap senast 31/10

Välkommen med din ansökan via vårt formulär på Kontaktsidan. Vi har en jurybedömd intagning per år.
Ansökningsavgift 200kr.
Medlemsavgift 450kr.

Kontakt

Har du frågor eller funderingar kring vår förening och verksamhet så välkomnar vi dig att kontakta oss via mail: susanne@dagsberg.com eller telefon: 0703-541457.

 

Logga in som KSV-medlem

Ladda ner dokument och bilder från vårt eget internarkiv. 

Endast behörighet för medlemmar. 

 

© Konstnärsgruppen Sydväst.
Alla rättigheter reserverade.
www.ksvkonst.se